Κανονισμοί

Εκδηλώσεις

Μini Soccer 5X5

1.Aριθμος Παικτων

Ο αριθμός των παικτών σε καθε ομάδα;Δεν μπορεί να ξεπερνάει τους 5, εκ των οποίων ο ένας είναι ο τερματοφύλακας.Ο αγώνας δεν ξεκινάει με λιγότερο απο 3 παίκτες.Οι αντικαταστάσεις των παικτών γίνονται ιπτάμενες και είναι απεριόριστες αφού πρώτα βγει εκτος αγωνιστικού χώρου ο ενας παίκτης για να μπει ο άλλος.Στον πάγκο απαγορεύεται να κάθεται άτομο που δεν είναι δηλωμένο στη 'ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ'.

2.Στολή παικτών.

Οι παίκτες της κάθε ομάδας φορούν ομοιόμορφη στολή που θα είναι φανέλα,σορτς, κάλτσες, επικαλαμίδες και παπούτσια (χωρίς τάπες). Απαγορεύεται οι παίκτες να φορούν οτιδήποτε μπορεί να είναι επικίνδυνο για τους άλλους παίκτες οπως (δαχτυλίδια,ρολόγια,βραχιόλια κ.λπ.) Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα στους πάγκους των ομάδων.

3.Διάρκεια παιχνιδιού.

Δύο ίσες χρονικές περίοδοι των 25 λεπτών. Ο μοναδικός χρονομέτρης είναι ο διαίτηττής.Οι ομάδες έχουν διακίωμα για ένα time out  ενός λεπτού σε κάθε ημίχρονο. Στα τελευταία 3 λεπτά του κάθε ημιχρόνου, δεν δικαιούται time  out καμμία ομάδα.

4.Παραβάσεις και ανάρμοστη διαγωγή

Οι παρακάτω 11 παραβάσεις έχουν σαν ποινή το άμεσο λάκτισμα:

Α) Κλωτσά ή προσπαθεί να κλωτσήσει αντίπαλο Β) Βάζει τρικλοποδιά σε αντίπαλο Γ )Πηδάει κατά αντιπάλου Δ) Μαρκάρει αντίπαλο από πίσω Ε) Μαρκάρει αντίπαλο με βίαιο ή επικίνδυνο τρόπο ΣΤ)Χτυπά ή προσπαθεί να χτυπήσει αντίπαλο ή τον φτύνει Ζ) Κρατά αντίπαλο Η) Σπρώχνει αντίπαλο Θ) Ορμάει σε αντίπαλο με τον ώμο Ι) Κάνει τάκλιν, είτε βρει μπάλα είτε όχι. Στην περίπτωση που δεν βρει μπάλα ούτε πόδια είναι στην κρίση του διαίτητη αν θα δώσει φάουλ Κ) Πίανει την μπάλα, μεταφέρει ή προωθεί με το χέρι ( αυτό δεν ισχύει για τον τερματοφύλακα). Επίσης άμεσο λάκτισμα είναι και το κόρνερ. Κάθε παράβαση άμεσου λακτίσματος εντός του ημικυκλίου τιμωρείται με πέναλτι. Για τις παραβάσεις εντός του ημικυκλίο η μπάλα τοποθετείται πάνω στο ημικύκλιο.Αμεσο λάκτισμα είναι και η ενακτήρια σέντρα και του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου καθώς επίσης και όλες οι σέντρες.

Οι παρακάτω 4 παραβάσεις έχουν σαν ποινή το έμμεσο λάκτισμα:

A) Προσπαθεί να κλωτσήσει την μπάλα ενώ την έχει ο τερματοφύλακας Β)Κάνει σκόπιμα φράγμα στον τερματοφύλακα Γ) Κάνει προβολή σε αντίπαλο Δ) Όταν ο τερματοφύλακας πιάσει την μπάλα από δικό του παίχτη με τα χέρια.

Επίσης το πλάγιο άουτ (αράουτ) είναι έμμεσο λάκτισμα και η επαναφορά γίνεται με το πόδι εντός4''

Ο τερματοφύλακας από άουτ δεν μπορεί  να δώσει την μπάλα σε συμπαίχτη του μέσα στην περιοχή.Είναι έμμεσο.

Ο τερματοφύλακας δεν μπορεί να πιάσει την μπάλα με τα χέρια έξω από το ημικύκλιο των έξι μέτρων. Στην περίπτωση αυτή τιμωρείται με αποβολή.

Ο τερματοφύλακας δεν στήνει την μπάλα από άουτ. Αν αφήσει κάτω την μπάλα τότε θεωρείτε ενεργή και μπορεί ο αντίπαλος να την πάρει.

Ο τερματοφύλακας επαφέρει την μπάλα από τη θέση άουτ και με τα χέρια και με τα πόδια. Η επαναφορά της μπάλας πρέπει να γίνει εντός 4''.

Ο τερματοφύλακας μπορεί να περάσει την μπάλα πέρα από το κέντρο του γηπέδου και με το χέρι και με το πόδι.

Επίσης, ο τερματοφύλακς μπορεί να επιτύχει γκολ με το χέρι αφού η μπάλα χτυπήσει πριν τη γραμμή τέρματος.

Ο τερματοφύλακας μπορεί να κάνει τάκλιν εφόσον βρει την μπάλα, εάν δε βρει τότε είναι πέναλτι και κίτρινη κάτρα.

Η απόσταση του τείχους για όλα τα λακτίσματα, έμμεσα ή άμεσα, είναι 5 μέτρα και ο χρόνος λακτίσματος 4''.

5. Αποβολή Παιχτών

Σε περίπτωση που κάποιος βρίσει τον διαιτητή τότε είναι απευθείας κόκκινη κάρτα. Όταν αποβάλλεται παίχτης, η ομάδα για 2 λεπτά αγωνίζεται με 1 παίχτη λιγότερο. Σε περίπτωση που δεχτεί γκολ η ομάδα,  συμπληρώνεται αμέσως η πεντάδα των παιχτών. Αν επιτύχει γκολ κατά τη διάρκεια των 2 λεπτών, θα περιμένει κακνονικά την εκπνοή των 2 λεπτών για να συμπληρώσει παίχτη. Ο παίχτης που αποβάλλεται αποχωρεί από το γήπεδο. Αποβολή γίνεται με απευθείας κόκκινη ή με 2 κίτρινες κάρτες στον ίδιο παίχτη. Επίσης, όταν η μπάλα χτυπάει στο πάνω μέρος του γηπέδου (δίχτυ), το παιχνίδι συνεχίζεται.

Σε περίπτωση που ο επιθετικός ανατραπεί από τον τελευταίο παίχτη τότε είναι στην κρίση του διαιτητή να δείξει κόκκινη κάρτα. Αμυντικός που σταματάει εσκεμένα την μπάλα με το χέρι η οποία κατευθύνεται στο άδειο τέρμα τις εστίας του, τότε είναι πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Εάν υπάρχει από πίσω του ο τερματοφύλακας τότε είναι κίτρινη κάρτα και πέναλτι.

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ.

Οι ομάδες που θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα πρέπει να γνωρίζουν τα κάτωθι:

1. Απαραίτητα πρέπει να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά για την συμμετοχή τους στο Πρωτάθλημα.

2. Οφείλει η κάθε ομάδα να βρίσκετε στο Club 20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, να ενημερώσει την γραμματεία για την προσέλευση της και να μαθαίνει σε ποιο γήπεδο αγωνίζεται.

3. Λόγω ανωτέρας βίας ή σπουδαίου λόγου θα αναβάλετε μία αγωνιστική και εφόσον έχουμε ειδοποιηθεί έγκαιρα μια μέρα προ του αγώνα για να ειδοποιηθεί και η αντίπαλη ομάδα για την μη προσέλευση της. Η κάθε ομάδα έχει δικαίωμα μέχρι δύο αναβολές σε όλο το πρωτάθλημα.

4. Εάν μια ομάδα δεν προσέλθει για τον αγώνα και εφ' όσον δεν έχει ενημερώσει τουλάχιστον μία ημέρα νωρίτερα την γραμματεία χάνει τον αγώνα 5-0 α/α και αφαιρείται από την προκαταβολή το αντίστοιχο ποσό για την κράτηση του γηπέδου. Αν επαναληφθεί δεύτερη φορά γίνεται η παραπάνω διαδικασία και αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.

5. Για ομάδα που ακυρώνει την ίδια μέρα η επιχείρηση δεν υποχρεούται να ενημερώνει τους αντιπάλους της, οι οποίοι είναι υποχρεωμένοι να παρουσιάζονται στο γήπεδο την ορισθείσα ώρα.

6. Η ομάδα που προσέρχεται στο γήπεδο χωρίς να έρθει ο αντίπαλος της πληρώνει το αντίτιμο του αγώνα που της αντιστοιχεί και έχει το γήπεδο στην διάθεση της.

7. Η ομάδα που δημιουργεί διάφορα προβλήματα θα αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.

8. Η κάθε ομάδα που συμμετέχει πρέπει απαραιτήτως να δηλώσει 2 ημέρες την εβδομάδα και τουλάχιστον 8 ώρες για τις οποίες είναι υποχρεωμένη να τις τηρεί.

9. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ κατά την διάρκεια του αγώνα μέσα στο γήπεδο να βρίσκετε κόσμος εκτός των αθλητών, όπως επίσης απαγορεύονται το ΚΑΠΝΙΣΜΑ, οι ΤΣΙΧΛΕΣ, τα ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕ ΤΑΠΕΣ. Αν κάτι από τα παρακάτω δεν τα εφαρμόσει κάποια ομάδα, ο παρατηρητής γηπέδων μπορεί να διακόψει σε βάρος της ομάδας τον αγώνα.

10.Τα πρωταθλήματα θα διεξαχθούν σε ομίλους. Κάθε όμιλος με διπλούς αγώνες των ομάδων.

11. Η ενημέρωση για τα έπαθλα θα γίνει με την έκδοση ανακοινώσεως ή μέσω ενημερώσεως από την Γραμματεία.

12. Ομάδα που αποχωρεί οικειοθελώς πριν την λήξη του πρωταθλήματος ή αποβάλλεται με βάση το άρθρο 6 των κανονισμών διαιτησίας δεν δικαιούται επιστροφή της προκαταβολής.

13.Η επιχείρηση έχει το δικαίωμα της αντικατάστασης κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος ομάδας που αποχωρεί ή αποβάλλεται από το πρωτάθλημα δίδοντας στην νέα ομάδα τους βαθμούς και όλες τις αγωνιστικές υποχρεώσεις (αναβολές κ.τ.λ.) που έχει η αντικατασταθείσα ομάδα.